Spuogai (aknė) – tai lėtinė uždegiminė odos liga, dažniausiai sutinkama paauglių tarpe. Aknė yra skirstoma į lengvą, vidutinę ir sunkią formas. Ši liga gali būti įvairių pavidalų: juodi, balti inkštirai, raudoni spuogeliai, pūlinukai, giluminiai mazgai ir net cistos.
Aknė pasireiškia maždaug 80 proc. 12-24 metų amžiaus žmonių, tačiau gydytojai atkreipia dėmesį, kad spuogai vis dažniau vargina ir 25-40 metų amžiaus ar net vyresnius žmones.
Pastebima, kad per pastarąjį dešimtmetį aknės atvejų skaičius išaugo. To priežasčių gali būti ne viena, tačiau manoma, kad prie spuogų atsiradimo ypač prisideda stresas, kosmetikos produktai, nesubalansuota mityba, aplinkos užterštumas ir miego stygius.
Tai problema, kuri sukelia emocinį diskomfortą, mažina pasitikėjimą savimi. Negana to, jaunatvinių spuogų žymės gali likti veide randelių pavidalu, todėl susidūrus su akne, turi būti pritaikomas saugus ir efektyvus gydymas.
Kodėl atsiranda spuogai?
Išskiriamos kelios spuogų atsiradimo priežastys. Jaunatvinius spuogus dažniausiai sukelia hormonų disbalansas: brendimo metu padidėja vyriškų hormonų (androgenų) kiekis, kuris įtakoja riebalinių liaukų padidėjimą bei skatina riebalų išsiskyrimą ir jų sudėties pasikeitimą (sutirštėjimą).
Folikulų suragėjimas (Keratosis pilaris). Išsiplečia riebalinių liaukų kanalai, kurie užsikemša raginių ląstelių mase ir dėl to susidaro mikrokomedonai.
Spuogai gali kilti ir dėl uždegiminių procesų, kuriuos sukelia Propionibacterium Aknes ir kita odos mikroflora. Kilus uždegimui, iškyla raudonos papulės ir pūlinukai.
Spuogų paūmėjimą taip pat sukelia tokie faktoriai, kaip:
- Stresas;
- Klimatinės sąlygos: galimas odos būklės pablogėjimas dėl aukštos oro temperatūros ir didelio drėgnumo;
- Netinkama mityba (pvz. nesaikingas šokolado, pieno, angliavandenių, prieskonių vartojimas);
- Tam tikrų medikamentų vartojimas (pvz., steroidinių vaistų);
- Kosmetika (riebūs komedogeniniai kremai, aliejai, priemonės, kurios sudėtyje turi alkoholio ir kt.);
- Hormonų persitvarkymas organizme (pvz. laikotarpis prieš ar pomenstruacijas, žindymo laikotarpis ir kt.).
Aknės gydymas
Kovojant su spuogais, siūlomi įvairūs gydymo metodai:
Medikamentinis gydymas
Įvairių aknės formų gydymui dažnai naudojami medikamentai. Jeigu ligos forma lengva, tinka vietiniai preparatai, pavyzdžiui kosmetiniai, tokie kaip retinolio produktai, dezinfekuojančios priemonės, Alfa (AHA) ir Beta (BHA) hidroksi rūkštis. Vidutinio sunkumo ir sunkios formos aknė gydoma ne tik kosmetika, bet ir vietiniais preparatais bei sisteminiais vaistais. Taikomi antibiotikai, perioraliniai kontraceptikai ir antiandrogenai (moterims) ar sintetiniai retinoidai.
Nemedikamentinis gydymas
Taikomi FDT (fotodinaminė terapija, lazerinis gydymas, intensyvi pulsinė šviesa, cheminiai pilingai). Pošiūno klinikoje atliekamas aknės gydymas lazeriu yra išties veiksmingas: lazeris koncentruojasi tik į problemines vietas, nepažeidžiant aplinkinių odos audinių. Veiksmingai sunaikinamos aknės sukeliančios bakterijos ir užkertamas kelias tolesniam spuogų plitimui. Lazeris gali būti naudojamas įvairių formų spuogams: nuo pavienių bėrimų iki pūlingos, cistinės aknės gydymo.
Naudojant frakcinį lazerį, taip pat sėkmingai sumažiname spuogų paliktus randus – jie tampa praktiškai nepastebimi.
Mitybos terapija – vienas naujausių būdų susitvarkyti su aknės problema. Mitybos terapijos specialistas, surinkęs informaciją apie paciento gyvenimo būdą, mitybos įpročius, vartojamus prepratus, duos naudingų mitybos terapijos gairių, padėsiančių išspręsti šias odos problemas.
Kombinuotas gydymas
Geriausią ir ilgalaikį efektą duoda kombinuotas gydymas: medikamentinis, vietinis sisteminis lazerinis, bei kasdienė specializuota odos priežiūra.
Spuoguotos odos priežiūra: 3 dažniausiai daromos klaidos
Siekiant tinkamai prižiūrėti odą, svarbu vadovautis dermatologo rekomendacijomis ir vengti šių klaidų:
Spuogų spaudimas – ant odos susiformavusio pūlinuko spaudimas tai skatina uždegimo paplitimą odoje ir gali sukelti komplikacijas.
Per dažnas vaistų nuo spuogų vartojimas – piktnaudžiavimas medikamentais gali pakenkti: vaistai sausina odą, gali ją sudirginti ir sukelti dar didesnius odos bėrimus.
Nepasirūpinama apsauga nuo saulės – nepriklausomai nuo to, turite spuogų ar ne, būnant lauke būtina saulės apsauga (SPF 30 ir daugiau).
Aknė ir mityba
Turint spuogų, saikingai vartokite pieno produktus, taip pat produktus, kurie turi aukštą glikemijos indeksą (kukurūzų dribsniai, balta duona, bananai, arbūzai, kviečiai, balti ryžiai). Venkite daug cukrų ir riebalų turinčių produktų, pusfabrikačių (gazuotų saldžių gėrimų, konditerijos produktų ir kitų saldumynų, bulvių traškučių, aliejuje virtų bulvyčių, picų ir pan.).
Rekomenduotina vartoti skaidulų turinčius produktus (sėlenas, šviežius ir džiovintus vaisius, daržoves), Omega-3 RR turinčius produktus (lašišą, silkę, skumbrę ir pan.).
Jei abejojate dėl pasirenkamo maisto teisingumo, galima kreiptis konsultacijai į mitybos terapijos specialistą.
Rezultatai
Būkite kantrūs: gerai toleruojamų gydytojo paskirtų priemonių efekto reikėtų laukti 4-6 savaites. Jeigu taikomas spuogų gydymas lazeriu ar kitais nemedikamentiniais būdais, geriausiam rezultatui pasiekti gali prireikti kelių ir daugiau apsilankymų – tikslų vizitų skaičių ir gydymo trukmę individualiai nurodys gydytojas.
Pritaikius veiksmingą gydymą ir laikantis visų rekomendacijų, rezultatas išties džiugina – spuogai pastebimai sumažėja arba apskritai išnyksta.
Pošiūno klinika – Jūsų sveikatos ir grožio namai.