Randų gydymas (lazeriu, operacija, konservatyvus)
Randų šalinimo tikslas – randus padaryti kuo mažiau matomus, lyginant su šalia esančia nepažeista oda, ir atkurti pažeistos vietos funkciją. Estetinis gydymo tikslas dažnai būna aktualiausias, ypač kai oda pažeista matomoje vietoje. Geriausias rezultatas pasiekiamas, kai randai pradedami gydyti iškarto po to, kai sugyja pažeidimas – ankstyvuoju randėjimo periodu.
Randų šalinimas yra kompleksinis. Taikomi įvairūs gydymo metodai ir jų deriniai. Pagrindiniai randų šalinimo metodai: konservatyvus ir operacinis.
Konservatyvaus gydymo metodai:
- Silikono geliai, pleistrai, plokštelės: naudojami ne trumpiau 6-12 mėn.
- Presoterapija: naudojami specialūs spaudžiamieji rūbai ne trumpiau 12 mėn.
- Randų injekavimas steroidais: taikomas visų randų tipams, dažniausiai atliekamos 3-6 procedūros kas 4-6 savaites.
- Lazerio terapija: taikoma visiems randams, keliais etapais, kas 4-6 savaites.
Operacinis gydymas
Dažniausiai naudojamas, kuomet yra funkciniai sutrikimai (dėl randų negali normaliai judinti galūnių) arba esant grubiems kosmetiniams defektams.
Atliekamos įvairios plastinės rekonstrukcinės operacijos.
Randų šalinimas yra ilgas, sudėtingas, daug pastangų ir kantrybės reikalaujantis procesas. Ką daryti žmonėms, turintiems randus? Geriausia pasitarti su randų gydymo specialistu.
Randų šalinimas lazeriu
Trauma, atlikta operacija ar po aknės likusios spuogų žymės – šios ir kitos kilmės randų ant savo kūno turi nemažai žmonių. Siekiant padaryti randus mažiau pastebimus, gali padėti randų šalinimas lazeriu. Tai populiari ir veiksminga procedūra, kurios dėka, randas tampa lygesnis, minkštesnis (rando oda elastingesnė), mažiau pastebimas.
Kaip veikia randų gydymas lazeriu?
Pošiūno klinikoje randų gydymui naudojamas CO2RE frakcinis lazeris, kurio pagalba galima išspręsti įvairių odos problemų. Randų šalinimas šiuo lazeriu vyksta saugiai ir efektyviai: lazerio spindulys gerina kraujo cirkuliaciją ir veikia odoje esantį kolageną, jį stimuliuoja, skatina didesnę gamybą, todėl randas „užsipildo“ nauju kolagenu..
Lazerio impulsai yra visiškai saugūs, tačiau gali sukelti diskomfortą. Siekiant užblokuoti skausmą, yra naudojami vietiniai anestetikai (kremai arba injekcijos).
Rezultatai
Reguliariai taikant lazerio terapiją randų gydymui, pavyksta pasiekti išties puikių rezultatų (randų gydymas šiuo lazeriu dažniausiai pareikalauja 3-5 procedūrų kurso). Pagerėja pažeistos vietos odos elastingumas, išlyginamas randas, pakoreguojama jo spalva ir randas tampa praktiškai nepastebimas.
Atliekant operacinį randų gydymą pastebimai sumažinami net labai gilūs ar dideli randai. Rezultatai pastebimi priklausomai nuo rando tipo: galima džiaugtis puikia estetika jau po savaitės, o kartais tenka palaukti ir kelis mėnesius ar net metus.
Rando šalinimo procedūra turi būti atliekama gydytojo dermatologo arba kito kvalifikuoto specialisto klinikoje, naudojant sertifikuotą aparatą.
Kaip pasiruošti randų šalinimo procedūrai?
Jeigu atliekamas chirurginis randų šalinimas, specialaus pasiruošimo dažniausiai nereikia. Vis dėlto, ruošiantis operacijai, rekomenduojama atlikti tam gydytojo paskirtus kraujo tyrimus ir įvertinti bendrą sveikatos būklę.
Randų gydymas bus sėkmingas, jeigu po procedūros laikysitės šių nurodymų:
- Po operacijos ar lazerio procedūros, paveiktą odos vietą tepkite gydytojo paskirtu tepalu 2-3 kartus per dieną, 10-14 dienų.
- Po gydymo venkite tiesioginių saulės spindulių. Būnant lauke, naudokite apsaugą nuo saulės, kurios SPF ne mažesnis nei 30.
- Pirmą savaitę venkite didelio fizinio krūvio ir staigių temperatūros pokyčių.
- Sutartu laiku apsilankykite pas gydytoją pakartotiniam vizitui.
Pora dienų lazeriu paveikta oda bus paraudusi, gali pašlapiuoti. Taip pat gali susidaryti šašai, oda gali luptis. Tai – visiškai normalu ir gali tęstis iki dviejų savaičių.
Kas atlieka randų gydymo procedūras?
Gydytojai: Gintas Pošiūnas, Dainius Geležauskas, prof. Rytis Rimdeika, Milda Kaupienė, Nastasija Savickaja, Jūratė Garbaravičienė, Indrė Šaferienė, Lina Martinėlė.
Kainos
Procedūra | Zona | Kaina |
Apgamo šalinimas lazeriu | Galvos sritis, veidas | 80 eur. |
Kitos kūno vietos | 60 – 80 eur. | |
Chirurginis apgamo pašalinimas | Galvos sritis, veidas | 300 eur. |
Kitos kūno vietos | 250 eur. |
Kas yra randas?
Randas tai fibrozinio audinio darinys susidaręs sugijus odos pažeidimui. Randėjimas yra natūrali žaizdos gijimo proceso dalis. Randai susidaro, kai odoje sugyja žaizdos, atsiradusios po įvairių traumų (nudegimų, gilių nubrozdinimų, pjūvių), chirurginių intervencijų ar ligų. Randų maturacija (formavimasis) trunka nuo18 iki 36 mėn.
Normali, nepažeista oda savo struktūroje turi elastino ir kolageno skaidulų. Jų kiekybinis santykis yra panašus. Šios skaidulos normalioje odoje išsidėsčiusios tvarkingai, lygiagrečiai kūno paviršiui. Pažeistoje, randėjančioje odoje vyksta kolageno skaidulų išvešėjimas, jų išsidėstymas tampa chaotiškas. Dėl to randas gali atrodyti grubus, iškilęs ir kietas.
Randų susidarymo priežastys
Kuo ilgiau užtrunka žaizdos gijimas, tuo didesnė tikimybė, kad susidarys grubus randas. Žaizdos gijimas užtrunka dėl žaizdos gylio, formos, infekcijos, lokalizacijos. Gilios, traiškytinos, plėštinės. kąstinės, infekuotos žaizdos gyja žymiai ilgiau, todėl rando susidarymo tikimybė yra didesnė. Dėl kraujotakos ypatumų plaukuotosios galvos dalies, veido, kaklo, rankų žaizdos gyja geriau ir greičiau, negu apatinių galūnių žaizdos. Randų atsiradimas priklauso ir nuo odos tipo (pvz., afrikiečiams ar azijiečiams dažniau susidaro grubūs, keloidiniai randai). Randų susidarymui reikšmės turi ir pati pažeidimo vieta, ne tik dėl anksčiau minėtų kraujotakos skirtumų, bet ir dėl pažeistos srities funkcinio aktyvumo, pvz., jei žaizda yra sąnarių, pečių juostos, kojų, kaklo, plaštakos srityje, yra didesnė tikimybė vėliau susidaryti platesniems, labiau matomiems randams. Randų formavimuisi įtakos turi ir individo amžius. Labiau randėti linkę vaikai iki 5-7 metų. Ypatingai randėja vaikai po nudegimų traumos. Po gilaus 2B-3 laipsnio nudegimo visuomet lieka grubūs, platūs, kieti, raudoni randai. Vaikui augant jie didėja, todėl reikia atkreipti ypatingą dėmesį į randų pasikeitimus.
Randų tipai
Užgijus žaizdoms gali susidaryti įvairių tipų randai. Dažniausiai susidaro 3 tipų randai.
Hipertrofiniai randai
Dažniausiai sutinkama randų rūšis. Jie susidaro po termino ar cheminio nudegimo, ypatingai vaikų amžiuje. Tokie randai būna platūs, ryškai raudoni, kieti, iškilę. Dažnai kankina niežulys, kartais skausmas. Hipertrofiniai randai pradeda formuotis praėjus 2-6 savaitėms po odos pažeidimo. Procesas trunka vidutiniškai 18-20 mėnesių.
Keloidiniai randai
Jie yra retesni, bet gali susidaryti įvairaus amžiaus žmonėms. Jie būna labai grubūs, tamsiai raudoni, kieti, ryškiai iškilę virš odos. Turi savybę plisti ant sveikos, prieš tai nepažeistos odos. Tokio tipo randai linkę recidyvuoti (po jų pašalinimo operacijos vėl susiformuoti).
Atrofiniai randai
Tokie randai atrodo kaip mažos įdubos odoje. Jie gali susidaryti sergant acne vulgaris, persirgus vėjaraupiais. Jų priežastis – nepakankamas jungiamojo audinio kiekis, išnykus spuogams.
Pošiūno klinika – Jūsų sveikatos ir grožio namai.