Lobulinė kapiliarinė hemangioma, dar vadinama piogenine granuloma, yra gana dažnas gerybinis odos darinys arba kraujagyslių išvešėjimas, kuris pasireiškia įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai – vaikams ir paaugliams. Tiesa, pavadinimas „piogeninė granuloma“ šiam dariniui nėra teisingas, nes lobulinė hemangioma nėra infekcinis ar granuliominis (imuninės kilmės) pažeidimas.
Paprastai šis gerybinis darinys atrodo kaip raudona papulė arba mazgelis, kuris yra linkęs į kraujavimą ir išopėjimą. Lobulinė hemangioma gana greitai didėja ir vystosi. Ji dažniausiai atsiranda ant galvos, kaklo ar galūnių, kartais viršutinėje nugaros dalyje.
Nors šis darinys nėra piktybinis, jis kelia estetinį diskomfortą. Negana to, lobulinė hemangioma tam tikrais atvejais gali kelti grėsmę paciento sveikatai, todėl turi būti šalinama.
Kada lobulinę hemangiomą reikia šalinti?
Šis darinys linkęs plėstis ir augti. Lobulinių hemangiomų išopėjimas ir kraujavimas taip pat sukelia komplikacijas: sunkiai gyja oda, pažeidžiami aplinkiniai audiniai, jaučiamas skausmas, diskomfortas, esant daugybiniams kraujuojantiems dariniams gali sukelti anemiją.
Kas sukelia lobulinę hemangiomą?
Tiksli lobulinės hemangiomos atsiradimo priežastis nėra žinoma. Anksčiau buvo manoma, kad pagrindinės priežastys yra fizinės traumos, hormoniniai pokyčiai, medikamentai, virusai ir arterioveninės anomalijos (kraujagyslių apsigimimai).
Vis dėlto naujausi tyrimai atskleidė, kad tik 7 proc. lobulines hemangiomas turinčių pacientų anksčiau patyrė tam tikrų traumų. Lobulinė hemangioma taip pat vadinama „nėštumo naviku“, nes ji kartais atsiranda nėštumo metu (apie 5 proc. atvejų).
Lobulinės hemangiomos gydymas
Pagrindiniai gydymo metodai yra chirurginis ir lazerinis gydymas. Trumpai aptarkime kiekvieną iš jų:
Chirurginis gydymas
Šis gydymo metodas, kuris dažniausiai taikomas didesnėms, kraujuojančioms hemangiomoms ir aplinkinių odos audinių pažeidimų šalinimui. Operacija atliekama taikant vietinę ar bendrinę nejautrą priklausomai nuo paciento amžiaus. Tai veiksmingas, tačiau invazinis metodas, po kurio laukia ilgesnis pooperacinis gijimo laikotarpis.
Lazerinis gydymas
Lazeris yra mažiau invazinis, greitas ir suteikia puikius estetinius rezultatus. Ši procedūra reikalauja tik vietinės nejautros, todėl puikiai tinka net ir mažiems vaikams. Dažniausiai lobulinė hemangioma pilnai pašalinama vos per vieną vizitą. Galingas lazerio spindulys tiksliai veikia nepageidaujamą darinį ir jį pašalina. Po procedūros lieka tik nedidelė žaizdelė, kuri užsitraukia vos per keletą dienų.
Lazeriu pašalinus lobulinę hemangiomą, pacientas jausis komfortiškai ir galės toliau užsiimti įprasta veikla.
Pošiūno klinika – Jūsų sveikatos ir grožio namai.